کد خبر : 32382
تاریخ انتشار : ۲۳ تیر ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۱
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 144 بازدید

آلزایمر درباره شخصیتهای تاریخی

حاجی‌علی شرفی/ فعال مدنی: متأسفانه در کشور ما بسیاری از مردم با چهره‌های تأثیرگذار تاریخ معاصر آشنایی ندارند و بسیاری، اسم آنها را نشنیده‌اند. این نوعی آلزایمر تاریخی است که ما داریم؛ مثلاً از نزدیک به 20 میلیون دانش‌آموز، دانشجو، آموزگار و مدرس دانشگاه چه تعدادی با نام و خدمات میرزا حسن رشدیه آشنایی دارند؟ […]

حاجی‌علی شرفی/ فعال مدنی:

متأسفانه در کشور ما بسیاری از مردم با چهره‌های تأثیرگذار تاریخ معاصر آشنایی ندارند و بسیاری، اسم آنها را نشنیده‌اند.

این نوعی آلزایمر تاریخی است که ما داریم؛ مثلاً از نزدیک به 20 میلیون دانش‌آموز، دانشجو، آموزگار و مدرس دانشگاه چه تعدادی با نام و خدمات میرزا حسن رشدیه آشنایی دارند؟ که بنیان‌گذار مدارس نوین و نظام آموزش و پرورش نوین ایران در دوره ناصرالدین‌شاه قاجار بود.

آیا در کتاب‌‌‌های درسی نامی از وی هست؟ و جالب اینجاست مقبره وی که در شهر قم است بدون آرامگاه است و بسیاری از مردمی که به قم می‌روند شاید خبر نداشته باشند که قبر میرزا حسن رشدیه در این شهر هست.

یک مثال دیگر، نام میرزا یوسف‌خان مستشارالدوله است؛ او بود که برای اولین‌بار از قانون سخن گفت و اهمیت قانون را در آن کتاب و با عنوان «یک کلمه» نوشت و می‌خواست اختیارات ناصرالدین‌شاه که سلطان مطلق بود محدود به قانون شود.

او را به محبس بردند و آنقدر با همان کتاب بر سرش زدند تا بالاخره در زیر این نوع شکنجه نابینا شد و جان باخت و شکنجه‌گران خوشحال شدند که کار شکنجه زودتر به پایان رسید!

آری، نامی هم از او نیست و اینجاست که باید گفت اگر تاریخ را خوب ندانیم و خوب نشناسیم نمی‌توانیم در آینده تصمیمات درستی بگیریم و اینجاست که می‌گویند گاهی اوقات تاریخ تکرار می‌شود.

دیدگاه ها

ناشناس در گفته :

اميد است با گسترش فضاي مجازي كه بستر حوزه ي عمومي در مقابلِ حوزه ي رسمي است، اين آلزايمر به آرامي برطرف شود.

[پاسخ]

دانشجو در گفته :

قشنگ بود تشکر

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :