کد خبر : 32326
تاریخ انتشار : ۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 112 بازدید

معاون اقتصادی استاندار لرستان خبر داد: کوشش دولت تدبیر و کاهش بیکاران لرستان

از دردهای لرستان نرخ بیکاری‌ بالایش است که در دوره دولت تدبیر و امید و البته براساس آمارهای مرکز آمار ایران که مرجع رسمی اعلام آمار است در طول همین چهار سال گذشته نرخ بیکاری لرستان از 20 درصد در پایان اردیبهشت‌ماه سال 92 به 12 درصد در وضعیت فعلی کاهش یافته است. از منظر […]

از دردهای لرستان نرخ بیکاری‌ بالایش است که در دوره دولت تدبیر و امید و البته براساس آمارهای مرکز آمار ایران که مرجع رسمی اعلام آمار است در طول همین چهار سال گذشته نرخ بیکاری لرستان از 20 درصد در پایان اردیبهشت‌ماه سال 92 به 12 درصد در وضعیت فعلی کاهش یافته است.

از منظر تعداد بیکاران نیز اگر بخواهیم قلم به محاسبه ببریم معاون امور اقتصادی استاندار لرستان، مهرداد غضنفری می‌گوید تعداد بیکاران لرستان از 115 هزار بیکار به 69 هزار بیکار کاهش یافته است.

عمده این کاهش نیز به علت سرمایه‌گذاری‌هایی است که بر معیار آمار معاون اقتصادی استاندار، برای فعال کردن 140 واحد راکد اقتصادی در لرستان صورت گرفته است و در این زمینه نیز 580 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.

بیکاری انباشتی در لرستان در طول سالهای گذشته ایجاد شده است و نباید فراموش کرد اگر به دهه 60 خورشیدی بازگردیم نرخ رشد جمعیت کشور در سالهایی از آن دهه به بالای 3 درصد رسید و آن انفجار جمعیتی حالا به سن کار و ازدواج و تحصیل رسیده‌اند و مطالبات جدی دارند که این مطالبات از حقوق طبیعی و اولیه شهروندی است.

سیاست رشد جمعیت یک سیاست مثبت برای افزایش قدرت ملی کشور در همه ابعاد است اما این مهم زمانی محقق می‌شود که برنامه‌ریزان مملکتی برای نیازهای جمعیت متولد شده برنامه‌ریزی عملیاتی تهیه کنند به‌گونه‌ای که حداقل‌های حقوق شهروندی همچون حق مسکن، حق ازدواج، حق شغل و حق زندگی شرافتمدانه و فراتر از آن حق شکوفاشدن استعدادهای فردی برای جمعیت متولد شده به صورت عینی و البته منظم و سیستماتیک، فرام شود.

اینکه مرکز آمار ایران براساس مثلاً یک ساعت در هفته یا 16 ساعت در هفته شاغل‌بودن افراد را حساب می‌کند موضوع این نوشتار نیست بلکه مسئله‌ی مهم آن است که وقتی شغلی ایجاد می‌شود رکن رکین آن شغل که حق بیمه است از طرف کارفرما در عمل لحاظ شده و از نظر اخلاقی و حقوقی، حق بیمه از طرف کارفرما پرداخت شود.

متأسفانه به‌ویژه در بخش‌های اقتصادی غیردولتی و خصوصی، گاهگاهی دیده شده و می‌شود که افراد به‌صورت رابطه‌ی استثماری به‌کار گرفته می‌شوند که عبارت است از حداکثر ساعت کاری همراه با حداقل دستمزد و بدون پرداخت حق بیمه از طرف کارفرما.

اینجاست که دولت به مثابه دولت مسئول و مدافع حقوق شهروندی که حق بیمه از جمله‌ی این حقوق است، بایستی وظایف نظارتی خویش را در قالب اداره کار استان‌ها افزایش بدهد تا شغل ایجاد شده همراه با حق پرداختی بیمه باشد و شغل به رابطه کاری استثماری تبدیل نشود؛ به دیگر سخن، ایجاد هر یک شغلی در بخش غیردولتی، همراه با افزایش تعداد بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی شود تا بتوان از شغل، تحت عنوان مثبت و امیدبخش «شغل پایدار و شرافتمدانه» نام بُرد.

از سوی دیگر از اقدامات دولت تدبیر و امید برای تقویت فضای کسب و کار در استان‌ها و تقویت فعالیت‌های سرمایه‌گذاری و برون‌سپاری‌های اصولی و حساب شده به بخش خصوصی توانمند نیز باید حمایت کرد و آمار معاون اقتصادی استاندار لرستان را به فال نیک برای کاهش بیکاری لرستان ارزیابی کرد؛ اگرچه هنوز، هم مردم و هم مسئولان قبول دارند راه درازی در پیش است تا سیاهه‌ی بیکاری از لرستان برود ولی از کوشش‌های فعلی هم باید همه‌جانبه حمایت کرد؛ چرا که پیش‌تر هم قلمی کرده‌ایم اشتغالزایی حتی برای یک نفر نیز جهاد اقتصادی است.

دیدگاه ها

...عبدالرضا حیدری در گفته :

امارهای الکی

[پاسخ]

دلفان نوراباد در گفته :

جناب غضنفری عزیز چون مهاجرت از استان به اوج خود رسیده و بالعکس استان مهاجر پذیر نیست این امار اعلام میفرمایید در شهرما نوراباد بی پناه که جون اکثر نیروی کارفعال به استانهای دیگر مهاجرت کرده اند جوان کمتر پیدا میشود موقعی که جمعیت فعال وجود نداشته باشد امار بیکاری طبیعتا پایین می اید

[پاسخ]

اصلاح طلب در گفته :

اگرم اشتغالی بوده در زمینه سیگار فروشی،سی دی فروشی،نون خشکی،کارگری، یا ازین دست بوده.والا شغل مناسب برا اقوام خودشون بوده نه مردم!!!!

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :