کد خبر : 32269
تاریخ انتشار : ۶ تیر ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۲
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 256 بازدید

نامه ی سرگشاده ی مدیر رادیوتلگرامی لرستان به استاندار

  سینا قلندری: استاندار محترم استان لرستان جناب مهندس بازوند سلام‌علیکم رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: «الْمُؤمِنُ مِرْآهُ الْمُؤمِنِ؛ مؤمن آینه مؤمن است». به مصداق این حدیث نبوی، در این سال ها در جایگاه خبرنگار و اصحاب رسانه کوشیده ایم زبان حال مردم و مسئولین باشیم. در هر کجا کژتابی دیدیم آن […]

 

سینا قلندری:

استاندار محترم استان لرستان
جناب مهندس بازوند سلام‌علیکم
رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: «الْمُؤمِنُ مِرْآهُ الْمُؤمِنِ؛ مؤمن آینه مؤمن است».
به مصداق این حدیث نبوی، در این سال ها در جایگاه خبرنگار و اصحاب رسانه کوشیده ایم زبان حال مردم و مسئولین باشیم. در هر کجا کژتابی دیدیم آن را برنتابیم و پیش از آنکه بدگویان و بدعهدان سخن به میان آورند در اصلاح امور بکوشیم اما چه کنیم که برادرانمان چون به میز ریاست می رسند، گوش بر سخن اصلاح گرانه می بندند و هر سخنی را به منزله دشمنی و کینه توزی محکوم می کنند. آنچه روایت می کنم حدیث حال من است چرا که بسیاری این کم لطفی ها را می بینند ولیکن دم بر نمی آورند اما روزگار به جایی رسیده است که بیش از این کارد را در استخوان تحمل نتوان کرد، از این رو با شما شرح درد می گویم شاید که مرهمی بیابید برای همه اهل فرهنگ و رسانه تا هر منتقدی با تیغ آخته مدیران مواجه نشود.
برادر بزرگوار!
هنوز از مصوبه شورای اطلاع رسانی استان دیری نمی گذرد. مصوبه ای که در آن کورسویی از امید را به اصحاب رسانه که سال ها زخم خورده ی رفتارهای نامناسب و دور از شان بودند، نشان میداد. بارقه ای از نور امید که این باور را در ما به وجود آورد که دولت، حامی سخن حق و حقیقت است و قصد ساختن و اصلاح دارد. دولتی که خود را امید نام می نهاد؛ برای ما حس امنیت را در قالب این مصوبه به ارمغان آورد. این مصوبه قرار بود گوش مدیران را نسبت به نصایح و نقدها باز نگه دارد تا با هر سخنی که به مذاقشان خوش نیامد دست به شکایت نبرند و به جای آن به اصلاح آنچه معیوب است بپردازند؛ اما دریغ و صد افسوس که این مصوبه هم چون هزار نامه دیگر چندی پس از تصویب به بایگانی تاریخ سپرده شد و مدیران به روال سابق خود برگشتند. نمونه بارز این خلف وعده رادیو تلگرامی لرستان است. در بحرانی ترین شرایط دل به دریا زدیم و با همکاری بخشی از همکاران اهل رسانه برای ایجاد فضایی شفاف و ارتباط مستقیم مردم و مسئولین طرحی نو در انداختیم. خواستیم صدای واقعی مردم باشیم که بی ترس نیازها و مشکلات خود را به گوش مسئولین برسانند و از سوئی دیگر رسالت خبریمان را به جا آورده و هرکجا تلاشی از سوی مسئولین از جمله خود شما برای آبادانی استانمان صورت گرفت سریع و با زبانی ساده در اختیار مردم قرار دهیم. در چنین شرایطی حق نبود آنچه برما رفت. در این سال ها فهمیدیم که مدیران استان کمترین تحملی نسبت به نقد و انتقاد ندارند و پاسخ هر سوالی را با شکایتی بی پایه و اساس می دهند. مصداق بارز آن شکایتی که از من به عنوان مدیر رادیو در سال گذشته از طرف مدیر کل منابع طبیعی استان شد. خبرنگاری که از ساعات اولیه پا به پای مردم برای مهار آتش تلاش می کرد را متهم به آتش افروزی کردند و با تهمتی بی اساس حیثیت و شان اصحاب رسانه را زیر سوال بردند؛ حتی برای اثبات تهمت هایشان به شاهد دروغ متوصل شدند که البته غیرت مردمان نازنین استانمان اجازه نداد این تهمت با شهادت دروغ همراه شود و در همان جلسه دادگاه واقعیت برملا شد. هرچند به دلایلی که بر ما معلوم نیست این پرونده همچنان باز مانده و حکم تبرئه ای به رؤیت ما نرسید. بازی هایی چون این مورد بسیار است. در این سال ها صبر پیشه کرده ایم چرا که خداوند صابران را بشارت داده است که ماه هرگز پشت ابر نمی ماند؛ اما عزیز بزرگوار قبول کنید هر روز آماج تهمت و ناسزا بودن جان را می فرساید و توان کار مفید را از انسان می گیرد.
این روزها کار به جایی رسیده است که با کوچکترین انتقادی  با شکایت مواجه می شویم. در حالی که مصداق بارز پیام روشن و شفاف رهبر معظم انقلاب این بود که هرکجا ایراد و مشکلی وجود داشت، پیش از آنکه دشنمان دین و ملک از آن بهره برداری کنند و چهره انقلاب را بیالایند خود آتش به اختیار باشیم و در رفع مشکل بکوشیم.
هر چند که ما به رسالت خود باور داریم و برای سخت ترین مسائل خود را آماده کرده ایم تا به حق صدای محرومان و مردمی نجیب باشیم که هر روز ظلمی مضائف را تحمل می کنند. پیام امید رئیس جمهور اصلاح طلب ما، این باور را در میان مردم تقویت کرد گوش شنوایی وجود دارد و تلاش های شما در مقام بالاترین مقام امنیتی و اجتماعی از هیچ دیده ای پنهان نماند. از این روست که شما را دعوت می کنم در یکی از این جلسات دادگاه ها حاضر شوید و به عینه ببینید که خبرنگاری را به جرم آنکه گفته است باید به وضعیت بهداشت استان رسیدگی شود چگونه مورد هجمه قرار داده اند. مگر مهمترین شعار شما این نبود که استان را به عنوان یکی از قطب های توریسم در منطقه معرفی کنید؟ با چنین شرایطی ما شرمنده مهمانانی می شویم که به استان ما سفر می کنند و با سیستم درمانی مواجه می شوند که حتی یک ملحفه تمیز ندارد. شما بگویید در کجای دنیا پس از انتقاد به وجود یک مشکل در یک بیمارستان رئیس شبکه بهداشت به جای رفع مشکل به دنبال شکایت از خبر دهنده می افتد؟ این با کدام رفتار حرفه ای مطابقت دارد که به جای شنیدن حرف حق و رفع مشکل در صدد پاک کردن صورت مسئله برآییم؟
در حالی که خداوند در آیه شریفه «فَبَشِّرْ عِبادِ الَّذینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ»؛ «پس بندگان مرا که به سخن گوش فرا می دهند، آنگاه بهترین آن را پیروی می کنند، مژده بده! »
بشارت داده است آنان را که گوش خود را بر روی نصایح و انتقادات دلسوزانه باز می گذارند. همانگونه که ما بارها و بارها به صحبت های مسئولین گوش دادیم و باور کردیم که در بسیاری موارد مشکلات یک شبه حل نخواهد شد و از توان آنها خارج است. تلاش داشتیم حقیقت تلاش های آنان را در قالب افتتاحیه ها و گزارش عملکردها به گوش مردم برسانیم. در آن روزها خوبیم و مسئولین هم از ما راضی هستند اما به محض آنکه کوچکترین انتقادی بکنیم می شویم دشمن و منافق؟
برادر بزرگوار!
در این شرایط که از همه طرف در زیر ضرب تهمت و افترا و فشار هستیم، شما را تنها گوش شنوای استان می بینیم، چرا که بارها ثابت کرده اید به آنچه می گویید باور دارید و پای اثبات آن ایستاده اید. نگذارید صدای مردم نجیب و محروم استان که از دهان اصحاب رسانه بیرون می آید در زیر ضربات تهمت و افترا به خاموشی گراید؛ چرا که آن سکوت صدایی به مراتب هولناک تر خواهد داشت؛ صدای ناامیدی که حتی باوری به احقاق حق خود نخواهد داشت.

بیان دیدگاه !

نام :