کد خبر : 30217
تاریخ انتشار : ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۵
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 123 بازدید

پیام مقام معظم رهبری به خاطر درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

متن کامل پیام مقام معظم رهبری به مناسبت درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام چنین است: بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم انّالله و انّا الیه راجعون با دریغ و تأسف خبر درگذشت ناگهانی رفیق دیرین، و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی و همکار نزدیک سال‌های متمادی در عهد جمهوری اسلامی جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ اکبر […]

%d8%ae%d8%a7%d9%85%d9%86%d9%87-%d8%a7%db%8c

متن کامل پیام مقام معظم رهبری به مناسبت درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام چنین است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

انّالله و انّا الیه راجعون

با دریغ و تأسف خبر درگذشت ناگهانی رفیق دیرین، و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی و همکار نزدیک سال‌های متمادی در عهد جمهوری اسلامی جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ اکبر هاشمی‌رفسنجانی را دریافت کردم.

فقدان همرزم و همگامی که سابقه‌ی همکاری و آغاز همدلی و همکاری با وی به پنجاه و نه سال تمام می‌رسد، سخت و جانکاه است.

چه دشواری‌ها و تنگناها که در این ده‌ها سال بر ما گذشت و چه همفکری‌ها و همدلی‌ها که در برهه‌های زیادی ما را با یکدیگر در راهی مشترک به تلاش و تحمل و خطرپذیری کشانید.

هوش وافر و صمیمیت کم‌نظیر او در آن سال‌ها، تکیه‌گاه مطمئنی برای همه‌ی کسانی که با وی همکار بودند به ویژه برای اینجانب به شمار می‌آید. اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هائی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند رفاقتی را که سرآغاز آن در بین‌الحرمین کربلای معلّی بود به کلی بگسلد و وسوسه‌ی خناسانی که در سال‌های اخیر با شدت و جدیت در پی بهره‌برداری از این تفاوت‌های نظری بودند، نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به این حقیر خلل وارد آورد.

او نمونه‌ی کم نظیری از نسل اول مبارزان ضد ستم شاهی و از رنج دیدگان این راه پر خطر و پر افتخار بود.

سال‌ها زندان و تحمل شکنجه‌های ساواک و مقاومت در برابر این همه و آن گاه مسئولیت‌های خطیر در دفاع مقدس و ریاست مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و غیره، برگ‌های درخشان زندگی پر فراز و نشیب این مبارز قدیمی است.

با فقدان هاشمی اینجانب هیچ شخصیت دیگری را نمی‌شناسم که تجربه‌ای مشترک و چنین درازمدت را با او در نشیب و فرازهای این دوران تاریخ ساز به یاد داشته باشم.

اکنون این مبارز کهن‌سال در محضر محاسبه‌ی الهی با پرونده‌ای مشحون از تلاش و فعالیت گوناگون قرار دارد و این سرنوشت همه‌ی ما مسئولان جمهوری اسلامی است.

غفران و رحمت و عفو الهی را برای وی از صمیم قلب تمنا می‌کنم و به همسر گرامی و فرزندان و برادران و دیگر بازماندگان ایشان تسلیت عرض می‌کنم .

غفرالله لنا و له

سیدعلی خامنه‌ای

 

توضیح: گفتنی است رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله علی‌اکبر هاشمی‌رفسنجانی غروب یکشنبه 19 دی‌ماه به علت ایست قلبی در سن 82 سالگی دار فانی را وداع گفت. هیئت دولت جمهوری اسلامی ایران نیز روز سه‌شنبه 21 دی‌ماه را تعطیل رسمی و سه روز عزای عمومی در کشور اعلام کرده است.

 

بیان دیدگاه !

نام :